Zapraszamy serdecznie na XXXVI Dni Kukurydzy w Skrzelewie, które odbędą się 6 października 2024 (niedziela) Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jest Honorowym Patronem tego wydarzenia. Harmonogram: 9:00 – rozpoczynamy imprezę dla zwiedzających 10:00 – kosimy poletka doświadczalne z kukurydzą na ziarno, podajemy plon i wilgotność 12:00 – oficjalne rozpoczęcie i część wykładowa 17:00…
Artykuły według redaktor PZPRZ
PZPRZ na Dożynkach Prezydenckich 2024
Dożynki Prezydenckie Dożynki Prezydenckie to wydarzenie, które odbywało się 15 września 2024 r. w Warszawie, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczył w nim wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent dziękował polskim rolnikom za ich trud włożony w zbiór plonów podczas tegorocznych żniw. Prezydent podziękował wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość rolnikom, a…
Media o nas: Wypowiedzi członków PZPRZ dla Rolnicze Pory Roku
Zachęcamy do zapoznania się z oceną tegorocznych zbiorów przez członków Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych: Stanisław Kacperczyk Marcin Gryn Piotr Doligalski Andrzej Kurtys jaka została opublikowana na łamach czasopisma Rolnicze Pory Roku – sierpień 2024. Rolnicze Pory Roku to nowe wydawnictwo ministerstwa adresowane do rolników. Pierwszy numer ukazał się z okazji święta dziękczynienia za plony.…
Emisyjność uprawy kukurydzy – dlaczego jest ważna?
Carbon footprint, czyli po prostu ślad węglowy, to już nie tylko modne hasło, ale dużym impetem napierająca rzeczywistość na praktycznie każdy już rodzaj działalności gospodarczej. Od wielu lat najwięksi emitenci dwutlenku węgla w postaci dużych instalacji przemysłowych wprowadzają usprawnienia procesowe mające na celu ograniczenie swoich emisji, a tym samym uniknięcia płacenia ogromnych kwot w związku…
Emisyjność krajowych upraw kukurydzy
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zachęca do zapoznania się z raportem pt. Emisyjność krajowych upraw kukurydzy. Praca ma charakter badawczo-analityczny. Celem projektu jest zachowanie konkurencyjności krajowego łańcucha dostaw biomasy rolniczej w postaci ziarna zbóż na tle produktów ekwiwalentnych dostępnych na rynku o wyższych współczynnikach emisyjności gazów cieplarnianych. W ramach pracy został opracowany raport emisyjności krajowych…
Jest zgoda na zastosowanie jesienią Karate Zeon 050 CS od firmy Syngenta na mszyce w jęczmieniu ozimym
Karate ZEON 050 CS to insektycyd w formie zawiesiny kapsuł w cieczy do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania mszyc – wektorów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia w jęczmieniu ozimym. Na roślinie działa powierzchniowo. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Poniżej dokumenty potwierdzające zgodę – DO…
PZPRZ wystąpił z pismem w sprawie planowanych zmian w podatku od nieruchomości
PZPRZ wystąpił z pismem do Prezydenta Andrzeja Dudy, Premiera Donalda Tuska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego w sprawie planowanych zmian w podatku od nieruchomości. Treść pisma: Rolnicy zrzeszeni w Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych z dużym niepokojem odnoszą się do projektu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r.…
Posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca z udziałem prof. Grabińskiego, Przewodniczącego Rady Ekspertów przy PZPRZ
W dniu 2 lipca br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, w którym wziął udział prof. Jerzy Grabiński, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Przewodniczący Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Nowa kadencja Parlamentu Europejskiego Podczas posiedzenia przedstawiono obszerną informację na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zwrócono uwagę, że w kampanii wyborczej…
Bezpieczne przechowywanie ziarna zbóż: kompleksowy poradnik dla producentów zbóż
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oferuje poradnik dla producentów rolnych, szczególnie tych, którzy zajmują się produkcją zboża. Poradnik ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznego przechowywania ziarna. Obejmuje on każdy etap procesu, który jest realizowany w magazynie zbożowym. Podkreślono, że poradnik jest zbiorem różnych praktycznych porad i uwag skierowanych do producentów. Jego celem jest przede wszystkim…
Gdzie się podziały gigantyczne zapasy polskich zbóż? Rozmowa z Marcinem Grynem (PZPRZ)
Kończy się sezon gospodarczy 2023/2024. O tym jak był on trudny dla rolników – Bartłomiej Czekała z top agrar Polska – rozmawiał podczas VI Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano – Zbożowej z Marcinem Grynem, rolnikiem, liderem rolniczych protestów i wiceprezesem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Bartłomiej Czekała, top agrar Polska: Rok temu podczas naszej Giełdy rozmawialiśmy o…