PZPRZ ponownie wysłał pismo do wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie dopłat do składek ubezpieczenia słonecznika i facelii:
Sz,P. Henryk Kowalczyk
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Premierze,
W nawiązaniu do umieszczonego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r. oraz zaproszenia do składania opinii i uwag na jego temat (https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/12366357/12929124/12929126/dokument587669.pdf), Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przekazuje niniejszym swoje uwagi do proponowanego prawa.
Po pierwsze wyrażamy ubolewanie, że PZPRZ został pominięty w wykazie organizacji, do których przesłano projektowane prawo w celu przeprowadzenia obowiązkowych konsultacji publicznych.
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od lat – wielokrotnie kierując pisma w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zabiega o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Jak nie raz już zwracaliśmy uwagę, zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani. W bieżącym sezonie rolnicy uprawiali słonecznik na powierzchni prawie 70 tys. ha, a więc trzykrotnie większej niż w roku ubiegłym. Warto podkreślić fakt, że słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.
Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.
Obie rośliny – zarówno słonecznik, jak i facelia – są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion. Dlatego już w 2018 roku PZPRZ zawnioskował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ówczesnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o dopisanie obu tych roślin do rozporządzenia, określającego wykaz roślin i wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Niestety, w tamtym okresie nie udało się dokonać tej zmiany. W piśmie resortu rolnictwa z 9 listopada 2018 r. (znak sprawy F.gr.0210.6.2018(4) skierowanym do Związku, Minister Rolnictwa poinformował, że sugestia PZPRZ nie może być w tym momencie uwzględniona, gdyż wymaga ona zmiany w systemie ubezpieczeń określonym w ustawie z 7 lipca 2005 r. Jednocześnie Minister zapewnił nas, że objęcie dotowanymi ubezpieczeniami innych dodatkowych upraw niż wymienione w ww. ustawie z 7 lipca 2005 r. zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Przeglądając proponowane na 2023 rok przepisy stwierdzamy, że niestety nadal – po czterech latach od sugestii PZPRZ w tej kwestii – ani słonecznika ani facelii nie objęto dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia.
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od lat uczestniczy w procesie wspierania ubezpieczeń rolniczych w naszym kraju. Staramy się zachęcać rolników do ubezpieczania swoich upraw, wskazując korzyści z takiego działania. Wyrażamy więc ubolewanie nad tym, że resort rolnictwa, mimo wielokrotnie przedstawianych argumentów, nie widzi potrzeby wsparcia tego rodzaju upraw, jak słonecznik czy facelia, zwłaszcza w sytuacji, gdy tyle mówi się o konieczności zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju.
Dlatego ponownie zwracamy się do resortu rolnictwa o przygotowanie takich przepisów, które pozwolą na objęcie dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw również takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia. Zwracamy się również z prośbą o przeanalizowanie efektów dotychczasowej kooperacji z firmami ubezpieczeniowymi, którym Skarb Państwa dopłaca do składek ubezpieczeń rolniczych, pod kątem rzetelności ich współpracy z rolnikami. Problem obserwowanej niechęci rolników do ubezpieczania upraw i zwierząt, w ocenie Związku, tkwi bowiem w głównej mierze w procesie likwidacji szkód.
Z poważaniem
Stanisław Kacperczyk
Prezes PZPRZ