Rolnicy żywią i bronią!

Poniżej krótka relacja Marcina Gryna, wiceprezesa PZPRZ z 20.12.2022 (link do materiału filmowego na dole informacji), która pokazuje, że rolnicy potrafią się zjednoczyć bez względu na upodobania polityczne czy marki ciągników, którymi jeżdżą, a nawet bardzo niesprzyjające warunki pogodowe i potrafią wspólnie wyrazić sprzeciw oraz bronić Polskiej gospodarki, która stoi na krawędzi załamania.
– Był to przedsmak tego, co będzie się działo, jeżeli nic się nie zmieni. Sytuacja już jest dramatyczna, ponieważ Polski rynek zalewają zboża, rzepak oraz żywność z Ukrainy, pochodząca nie od Ukraińskich rolników tylko olbrzymich koncernów i gospodarstw oligarchów, których jedyny interes mieści się w portfelu. Przez niekontrolowany napływ płodów rolnych zza wschodniej granicy Polscy Rolnicy nie mają gdzie sprzedać tego na co pracowali przez ostatni rok, na co ponieśli kilkukrotnie większe nakłady niż w ostatnich latach, a co są zmuszeni oddać taniej niż rok temu. Rolnicy są świadomi problemu i działają. Nie chodzi nam o to aby utrudniać życie innym obywatelom, bo nasza żywność trafia na wasze stoły ale jest to jedyna możliwość aby pokazać jak jest źle. Wszyscy Ci, którzy nie są bezpośrednio związani z rolnictwem, niech przemyślą następnym razem czy kupując żywność, zwracają uwagę na jej jakość, bo od nas się wymaga aby produkować w najwyższych standardach, a w krajach spoza UE nie obowiązują, żadne obostrzenia – komentuje Marcin Gryn.
Poniżej lista postulatów, przygotowana przez Zamojskich Rolników, która trafiła na m.in. na ręce premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka:
Postulaty rolników przedłożone w dniu 15.12.2022 r. na spotkaniu Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego dotyczącym obecnej sytuacji na rynku zbożowym w związku z niekontrolowanym napływem płodów rolnych z Ukrainy.
1.Wprowadzenie kaucji na wjeżdżających do Polski zboże korytarzem drogowym do portu lub granic krajów trzecich, a jak się nie da, to konwoje tranzytowe.
2.Wprowadzenie 50% cła na zboża tzw. techniczne.
3.Wymóg informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kto jest końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą zboża.
4.Uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników z Polski południowo-wschodniej poprzez magazyny Elewarr oraz magazyny rolników po cenach GUS.
5.Zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa w zderzeniu z rolnictwem Ukrainy.
6.Wprowadzenie ceł i wzmożenie kontroli weterynaryjnych na produkty drobiowe, które płyną na teren Polski w ilości niespotykane w historii.