Pan
Przemysław Bochat
Prezes Zarządu
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych
Dotyczy: przedłużenia na 2024 r. odstępstw od zakazu produkcji na ugorach oraz zmianowania upraw
Szanowny Panie Prezesie,
W odpowiedzi na pismo znak L.Dz. 50/2023 dotyczące wniosku o przedłużenie na 2024 r. odstępstw od zakazu produkcji na ugorach oraz zmianowania upraw informuję co następuje.
Od 2023 r. obowiązkowe normy GAEC w ramach warunkowości obejmują m. in. normę GAEC 7 dotyczącą zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych oraz normę GAEC 8 w zakresie przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne. W 2023 r., wobec potrzeby rozwiązania problemów związanych ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym i wynikających z wojny w Ukrainie, wprowadzono czasowe odstępstwo od wdrożenia tych norm, ograniczających wykorzystanie gruntów rolnych do produkcji. To odstępstwo oraz podobne w 2022 r. zostały umożliwione przez Komisję Europejską na wniosek Polski i innych państw członkowskich.
W obliczu obecnych trudności związanych z warunkami pogodowymi, konfliktem zbrojnym w Ukrainie i sytuacją rynkową, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego staje się szczególnie istotnym wyzwaniem. W związku z tym, na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w dniach 26-27 czerwca 2023 r. państwa Europy Środkowej, w tym Polska, wystąpiły do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie na rok 2024 odstępstw od obowiązków, które ograniczają wykorzystanie gruntów rolnych do produkcji żywności i pasz. Złożony wniosek obejmuje m. in. możliwość prowadzenia produkcji na ugorach w ramach normy GAEC 8 oraz uznanie gruntów wykorzystywanych do produkcji żywności za spełniające wymagania normy GAEC 7. Niemniej jednak ostateczna decyzja należy do Komisji Europejskiej.
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Ciecióra
/podpisano elektronicznie/
MRiRW do PZPRZ ws przedłużenia odstępstw na 2024 r.