Planujesz zakup środków ochrony roślin przez Internet? Sprawdź, jak zrobić to legalnie!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin we współpracy z Krajową Administracją Skarbową, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Policją rozpoczęło właśnie szóstą edycję kampanii „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!”

Warto zapoznać się z poniższym materiałem:

Planujesz zakup środków ochrony roślin przez Internet? Sprawdź, jak zrobić to legalnie!

Już za chwilę ruszy kolejny sezon prac polowych. Zapewne wiesz już jakie rośliny będziesz uprawiać w tym roku. Wiesz już także, jakich środków ochrony roślin będziesz potrzebować, by tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony o wysokiej jakości. Może masz już też swojego sprawdzonego dostawcę. Jeśli jednak szukasz go w Internecie. Sprawdź, jak zrobić to legalnie.

W Internecie można kupić już niemal wszystko. Z każdym rokiem na aukcjach internetowych pojawia się także coraz więcej ofert środków ochrony roślin. Niestety niektóre z nich dotyczą produktów wycofanych, pochodzących z zagranicy i wyróżniających się zaniżoną ceną. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin we współpracy z Krajową Administracją Skarbową, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Policją rozpoczęło właśnie kolejną odsłonę kampanii „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!”.  W ramach wspólnych działań przygotowano m.in. listę dobrych praktyk, które pozwolą Ci sprawdzić, czy sprzedawca środków ochrony roślin działa legalnie.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z super oferty lub po prostu kupić produkt od nieznanego sprzedawcy w Internecie sprawdź, czy:

  • Jest legalnie działającym sprzedawcą kontrolowanym przez PIORIN i znajduje się w rejestrze piorin.gov.pl
  • Oferowane przez niego środki ochrony roślin są zarejestrowane w Polsce. Rejestr znajdziesz tu: gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-srodkow-ochrony-roslin
  • Sprzedawca wystawi Ci dowód zakupu za zakupione produkty (paragon lub fakturę)
  • W internetowym sklepie sprzedawca podał wszystkie swoje dane: nazwę firmy, NIP oraz adres

Pamiętaj także, że zakup nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin przez Internet stwarza niebezpieczeństwo dla listonoszy, kurierów i innych osób transportujących takie produkty. Z jednej strony kierowca może nieświadomie przewozić niebezpieczne substancje w sposób nieprawidłowy, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu oraz dla środowiska. Z drugiej strony osoba, która narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ADR, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 10 000 zł.

Jeśli kupujesz środki ochrony roślin w sklepie i przewozisz je samodzielnie, jesteś wyłączony spod przepisów ADR, o ile transportujesz środki w opakowaniach detalicznych i w taki sposób, by nie dopuścić do rozlania preparatów i powstawania zanieczyszczeń miejscowych. Ale pamiętaj, że taki transport wymaga dużej ostrożności. Niewielkie ilości preparatów najlepiej transportuj w szczelnym i zamykanym, plastikowym pojemniku. W przestrzeni ładunkowej ze środkami ochrony roślin nie wolno przewozić ludzi i zwierząt.

Więcej informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin znajdziesz na platformie edukacyjnej Akademia PSOR.

Źródło: PSOR