Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zachęca do zapoznania się z raportem pt. Emisyjność krajowych upraw kukurydzy.
Praca ma charakter badawczo-analityczny. Celem projektu jest zachowanie konkurencyjności krajowego łańcucha dostaw biomasy rolniczej w postaci ziarna zbóż na tle produktów ekwiwalentnych dostępnych na rynku o wyższych współczynnikach emisyjności gazów cieplarnianych.
W ramach pracy został opracowany raport emisyjności krajowych upraw kukurydzy dla województw tj. tzw. obszarów NUTS2 zgodnie z odpowiednimi wymaganiami Komisji Europejskiej. Raport został sporządzony w oparciu o dane zawarte w ankietach zebranych od producentów rolnych w roku 2024.
Opracowując niniejszy Raport kierowano się następującymi zasadami:
– wykorzystano dane możliwie jak najbardziej charakterystyczne dla rynku polskiego;
– zastosowano wiarygodną metodologię obliczeń wskazaną w Dyrektywie RED II oraz w Rozporządzeniu wykonawczym 2022/996 [3];
– wykorzystano dane, w tym wskaźniki emisji GHG, wskazane w Rozporządzeniu wykonawczym 2022/996 oraz innych uznanych źródłach.
Raport przedstawia obliczenia dotyczące emisji spowodowanej uprawą kukurydzy oraz obliczenia dla wszystkich jej składowych. Uwzględnia emisję spowodowaną:
– zużyciem paliwa w maszynach rolniczych wykorzystanych do uprawy;
– stosowaniem nawozów chemicznych i pestycydów (agrochemikalia);
– produkcją materiału siewnego;
– zakwaszeniem związanym z nawozami i stosowaniem wapnowania;
– gromadzeniem, suszeniem i składowaniem surowców;
– emisją do gleby spowodowaną uprawami.
Raport nie obejmuje emisji gazów cieplarnianych wynikających ze zmiany zasobów węgla w gruntach w wyniku LUC i ILUC, czyli rocznych emisji wynikających ze zmian zasobów węgla w gruntach spowodowanych zmianą użytkowania gruntów. Nie uwzględnia również emisji pochodzących z produkcji maszyn i urządzeń rolniczych, przetwarzania materiałów poprodukcyjnych i innych działań poprodukcyjnych oraz wykluczono wychwytywanie CO2 podczas uprawy surowców.
Raport do pobrania po kliknięciu na poniższy link:
Emisyjność krajowych upraw kukurydzy
Opracowano przez Instytut Nafty i Gazu PIB na zlecenie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych