Zakończył się szósty rok wymiany młodych rolników z Teksasu, którzy zdobywali praktyczne doświadczenia w gospodarstwach u polskich rolników. Program Wymiany Młodych Rolników Polska/Teksas pozwala młodym ludziom z Polski i z USA na pogłębianie wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także na nawiązywanie bliższych kontaktów z rodzinami uczestniczącymi w programie. Podsumowanie tegorocznej edycji Wymiany odbyło się 5 lipca w Warszawie.
Program Wymiany jest koordynowany przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz CDR w Brwinowie. Skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Co roku w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu – jest to zazwyczaj grupa studentów z uniwersytetu stanowego Texas A&M University – przyjeżdża do polskich gospodarstw. Młodzi rolnicy z Polski podobnie jak ich rówieśnicy z Teksasu przez około miesiąc pracują w gospodarstwie rolnym i uczestniczą w codziennych zajęciach goszczącej ich rodziny. Biorą także udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w kraju goszczącym. Delegacji z Teksasu przewodniczy co roku prof. Jim Mazurkiewicz, odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek PZPRZ – Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w rozwijaniu współpracy polsko – amerykańskiej.
Zanim amerykańska młodzież rozjechała się do gospodarstw rolnych zlokalizowanych w całej Polsce, odbyło się tradycyjne spotkanie w polskim resorcie rolnictwa. Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki zapoznał młodych rolników z Teksasu z najważniejszymi danymi dotyczącymi polskiego rolnictwa i polityki rolnej UE. Wiceminister Zarudzki podkreślił znaczenie modernizacji, jaka dokonała się w polskim rolnictwie w związku z transformacją gospodarki do modelu rynkowego, jak również przystąpieniem do UE. Wskazał na stały wzrost eksportu produktów polskiego rolnictwa na rynki UE oraz wielu państw świata, który w 2017 r. osiągnął rekordowy poziom 30,7 mld USD.
Ryszard Zarudzki podkreślił również, że jedną z najważniejszych zalet programu wymiany rolników jest trwałe nawiązanie przyjacielskich relacji pomiędzy rolniczymi rodzinami w Polsce i w Teksasie, czego efektem jest budowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pozytywnie procentującego na przyszłość.
Profesor Jim Mazurkiewicz wskazał z kolei na fakt, iż program wymiany młodych rolników Polska-Teksas jest jednym z najlepiej ocenianych projektów tego rodzaju, realizowanych przez Texas A&M University.
W trakcie spotkania w resorcie rolnictwa, Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki wręczył prof. Mazurkiewiczowi puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zasługi dla rozwoju współpracy między Polską a Teksasem.
Tuż przed wylotem do domów, 5 lipca w warszawskiej restauracji Zapiecek studenci z Teksasu jeszcze raz spotkali się z organizatorami Wymiany, goszczącymi ich rodzinami i przedstawicielami zaangażowanych w realizację programu firm i instytucji. – Na mojej farmie w Teksasie trzymamy bydło mięsne, tu w Polsce trafiłem do gospodarstwa z hodowlą bydła mlecznego. To o wiele trudniejsza specjalizacja niż mogłem się spodziewać. Wiele się nauczyłem i bardzo dziękuję, że mogłem tę wiedzę tu zdobyć – mówił w czasie uroczystej kolacji Kaleb Snodgrass. – Ja też trafiłam do gospodarstwa z hodowlą bydła mlecznego i przyznam, że jeszcze nigdy tak ciężko nie pracowałam – śmiała się Denise Mimbela. – Ale rodzina, która mnie gościła bardzo mnie wspierała, w zasadzie stałam się częścią tej rodziny. Poznałam też wiele farm w okolicy i wielu nowych przyjaciół. Na pewno będę często wracać do Polski – zapewniła.
Na fermie mlecznej gościła także Kelly Ellis. – Było to dość odmienne doświadczenie dla mnie, gdyż moja rodzina także zajmuje się hodowlą bydła mięsnego. Jednak w sumie, ta codzienna rutyna w dbaniu o inwentarz jest bardzo podobna tu w Polsce do tej w Teksasie. Dużo się dowiedziałam o historii i kulturze waszego kraju, moja rodzina była bardzo otwarta i miła i w zasadzie to nasze spotkanie dzisiaj to nie jest pożegnanie, to jest raczej „do zobaczenia wkrótce”! – podkreśliła Kelly.
–Ja trafiłem na fermę drobiową z czego bardzo jestem zadowolony, bo studiuję drobiarstwo. To było dla mnie bardzo ważne doświadczenie – porównać praktykę amerykańską i polską w zakresie produkcji drobiowej. Poza tym moi gospodarze zajmują się także hodowlą danieli – dzięki czemu zdobyłem bardzo przydatną wiedzę również z zakresu tej działalności. Moi gospodarze umożliwili mi także zwiedzenie Polski, mogłem poznać waszą kulturą i wszystko co się z tym wiąże. Jestem szczerze zobowiązany – mówił Cameron Letourneau.
Carolyn Edler gościła na fermie trzody chlewnej. – Ta produkcja była zupełnie inna niż ta, którą znam z mojego stanu, ale dzięki temu zdobyłam nowe ciekawe doświadczenia. Chciałam podkreślić, że ten program Wymiany jest najlepszy z tych w których brałam udział, bo nie tylko pomagamy rodzinie, ale mamy możliwość poznawania w praktyce tych różnic, a przy tym nabywamy zupełnie innego spojrzenia na kulturę, na poglądy, wiemy z czego wynika takie a nie inne spojrzenie czy podejście na wiele spraw dotyczących rolnictwa i produkcji rolnej. To istotne o tyle, że działając w różnych organizacjach rolniczych, a zwłaszcza w tych o zasięgu ponadregionalnym jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć motywy i decyzje rolników z innych krajów – zaznaczyła Carolyn.
– Przez ostatni miesiąc widziałam wiele farm w Polsce, ale też różnych sąsiednich krajów. Widziałam uprawy podobne do tych które uprawia moja rodzina. I to co dostrzegłam, to to, że problemy z jakimi boryka się mój ojciec i borykał się ojciec mojego ojca są takie same we wszystkich tych gospodarstwach, które widziałam. Niezależnie od tego w jakim miejscu na świecie jesteśmy – rodziny rolnicze muszą sobie dawać radę z takimi samymi problemami. Dlatego tak ważne jest komunikowanie się ze sobą i możliwość korzystania z doświadczeń innych przy rozwiązywaniu własnych problemów – dodała Jordan Zerr.
Wiele ciepłych słów o programie Wymiany powiedziała Shelbi Greaves. – Było wspaniale. Zdobyłam niesamowitą wiedzę z zakresu hodowli trzody chlewnej, upraw, praktyk stosowanych w polskim rolnictwie. Moi gospodarze byli natomiast bardzo zainteresowani tym, czym zajmuje się moja rodzina – czyli wypasem bydła mięsnego, hodowlą indyków, danieli. Myślę, że zaszczepiłam w nich chęć zajęcia się również tego rodzaju produkcją. Po powrocie będę zachęcała moich kolegów z Teksasu, aby także przyjechali do Polski. To było bardzo ważne doświadczenie w moim życiu i myślę, że takich spotkań między rolnikami z różnych krajów powinno być jak najwięcej, bo to pozwala nie tylko dzielić się wiedzą, ale też zrozumieć wiele zależności jakie istnieją w tej branży w zależności od kraju, nabyć szacunku do pracy innych ludzi w innych krajach. Dzięki takim spotkaniom łaskawiej na siebie patrzymy a współpraca między krajami zacieśnia się. Bardzo dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tym programie Wymiany – mówiła na spotkaniu w Zapiecku do prezesa Kacperczyka Shelbi Greaves.
– Cieszę się, że jesteście zadowoleni z pobytu w Polsce – podsumował spotkanie Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. – Ja też jako młody człowiek uczestniczyłem w praktykach zagranicznych, a podkreślę, że kiedyś nie było z tym tak łatwo. Tym niemniej zawsze – podobnie jak w waszym przypadku – wyjazd na praktykę był dla mnie dużym doświadczeniem i przeżyciem. Przyznam, że moim marzeniem było, aby w przyszłości organizować takie wyjazdy innym młodym ludziom. I moje marzenie się spełniło!
Prezes Kacperczyk podziękował rodzinom, które przyjęły amerykańskich studentów pod swój dach za ich gościnność i wsparcie udzielone młodym ludziom. Słowa podziękowania popłynęły w tym roku do: Kamili i Marcina Kupijaj, Andrzeja Olejniczaka, Kornelii Białas, Elżbiety Jończyk, Wojciecha Kaczyńskiego, Adriana Kiesz, Małgorzaty i Mariusza Gabryelczak, Janusza Wielbuta i Urszuli Kainki.
Szczególne podziękowania Prezes Kacperczyk skierował do osób i firm zaangażowanych w realizację Programu Wymiany, w tym do: Andrzeja Borusiewicza – Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Adama Pietruszyńskiego – Grupa AGROCENTRUM, Adama Nowaka – ZMW, Jana Zawadzkiego, BayerCrop Science, Syngenta, dr Ryszarda Zarudzkiego – Podsekretarza Stanu w resorcie rolnictwa, GAMA Group Szepietowscy sp.j., Adama Niebrzydowskiego – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, prof. Andrzeja Kowalskiego wraz z pracownikami IERiGŻ, prof. dr hab. Wiesława Bielawskiego – Rektora SGGW w Warszawie, prof. dr hab. Michała Jerzego Zasady – Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej SGGW oraz do Justyny Jasińskiej.