21 czerwca 2018 r. w HR Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Członków Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Zebrani jednogłośnie pozytywnie ocenili działalność Związku i udzielili absolutorium za 2017 r. Zarządowi PZPRZ w składzie: Stanisław Kacperczyk – prezes, Tadeusz Solarski – wiceprezes oraz członkowie – Przemysław Bochat, Piotr Doligalski i Piotr Malicki.
Walne Zgromadzenie, pod przewodnictwem Jana Balcerowskiego, zatwierdziło też sprawozdanie finansowe Zarządu za 2017 r.
W trakcie tajnego głosowania do Zarządu Związku na nową kadencję ponownie wybrano Stanisława Kacperczyka – prezes, Tadeusza Solarskiego – wiceprezes, Przemysława Bochata, Piotra Doligalskiego i Piotra Malickiego – członkowie. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Stanisława Gąsiora.
Walne Zgromadzenie wskazało – na tle aktualnej sytuacji w rolnictwie – na główne sprawy, na których powinien koncentrować się Zarząd PZPRZ w kolejnych miesiącach funkcjonowania:
- Zaangażowanie Związku w proces opracowywania strategii rozwoju rynku zbożowego w Polsce. Niezbędne są działania inspirujące Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do szybkiego opracowania takiej strategii, a Związek powinien wziąć w tym aktywny udział.
- Zaangażowanie Związku w kształtowanie zasad rozdziału funduszy przewidzianych do uzyskania przez Polskę w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej (po 2020 roku).
- Wystosowanie apelu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie aktywności Ministerstwa w zakresie ograniczania skutków niekorzystnego wpływu zmian klimatycznych na produkcję rolną, a w tym przede wszystkim w ograniczanie skutków okresowych niedoborów opadów (melioracje nawadniające).
- Ciągle zwracanie uwagi rządzących na konieczność ochrony polskiego rynku przed napływem płodów rolnych spoza Unii Europejskiej (w szczególności ziarna zbóż i nasion rzepaku z Ukrainy, oraz innych państw basenu Morza Czarnego)
- Zgłoszenie przedstawicieli Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych do Zespołu ds. Postępu Biologicznego
- Kontynuowanie i rozszerzanie działalności publikacyjno-szkoleniowej, także w zakresie tematyki związanej z ograniczaniem negatywnych skutków zmian klimatycznych
- Podejmowanie działań prowadzących do uwzględnienia w zwrocie podatku akcyzowego dla rolnictwa, podatku smogowego
- Lobbowanie za tym, aby Państwo polskie wspierało polskich rolników w zakresie ubezpieczeń
- Dalsze szerokie wykorzystywanie działającej w ramach Związku Rady Ekspertów i poszerzanie ich grona
- Ciągłe poszerzanie działań informacyjnych i promocyjnych Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych